Činčila vlnatá - samice

Kód: 75651
Neohodnoceno
849 Kč 701,65 Kč bez DPH
Skladem (1 ks)

K vyzvednutí pouze na našich kamenných prodejnách. Foto pouze ilustrační.

Objednaná zvířata budou k dispozici pouze 3 dny po vyzvání k vyzvednutí.

Činčily jsou příjemní společníci s krásnou a hustou srstí. Mají velmi výrazné oči a velké uši. Pro svoji hebkou srst se může zdát, že je to ideální zvíře na pomazlení – opak je pravdou. Činčily se nerady mazlí, proto jsou vhodnější pro starší děti, které pochopí potřeby těchto zvířat. Jako domácího mazlíčka je lepší chovat jednu činčilu, která snáze přivykne člověku. 

Při pořízení dvou samic (dva samci se spolu nesnesou) nebo páru si spolu vystačí samy, ale neznamená to, že by člověku také nepřivykly. Na výběr je mnoho barevných mutací – standard (šedé zbarvení), beige (béžová), black velvet (černá se světlými boky), white (bílá) a mnoho dalších rozmanitých odstínů. Činčily jsou velice čistotné a díky jejich husté srsti se u nich nevyskytují roztoči, kteří způsobují alergie.

Při volném pohybu po bytě je dobré před nimi vhodně zabezpečit veškeré kabely od TV a jiných spotřebičů, které by mohly rozkousat a samy sobě ublížit. Činčily jsou hlodavci a vše velmi rády okusují.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Zařazení, přirozené prostředí, způsob života a přirozená potrava

Činčily patří do třídy savců. Pocházejí z nehostinných suchých horských oblastí jihoamerických And.  Díky tomu nejsou příliš náročné na potravu. Potřebují především dostatek vlákniny. Patří mezi býložravce, což znamená, že se živí výhradně rostlinnou stravou. Do té můžeme zařadit různé druhy travin, plody, listy, kůru menších keřů.  Mají velmi jemnou hustou srst, která je chrání před velkými teplotními výkyvy. Udržují ji koupáním se v písku. Činčily dokážou v případě ohrožení srst uvolnit (obrana před predátory).

Ve volné přírodě obývají jeskyně a různé skuliny a rozsedliny ve skalách. Žijí ve velkých koloniích s několika klany. V těchto klanech žijí činčily v páru celý život. Mají dobře vyvinutý sluch a vzhledem k tomu, že jsou aktivní převážně v noci, také relativně dobře vidí. Dlouhé hmatové vousky jsou výhodou při pohybu v prostoru.

 

Rozmnožování a věk

Pohlavní dospělost činčil nastává ve věku 4-5 měsíců, samičku je ale lepší připouštět až kolem 8. měsíce. Březost trvá cca 111 dní, poté samička rodí 1-2 (výjimečně až 4) mláďata, která jsou osrstěná a vidí. Počet vrhů za rok se pohybuje mezi 1-3. Mladé odstavujeme ve věku 8 týdnů.

Letální faktor – znamená, že některé barevné mutace se mezi sebou nemohou křížit. Z takového spojení se nenarodí žádné mládě, nebo se narodí nezdravý jedinec (např. bílá x bílá).

Činčily se dožívají průměrně 10-15 let, při dobré péči až 20 let.

Krmení

Krmení

Základní složkou potravy činčil je kvalitní krmivo a seno. Krmnou dávku je dobré doplňovat v malém množství vhodnou zeleninou a ovocem. Vyhněte se ořechům a olejnatým semenům kvůli jejich vysoké kalorické hodnotě. Činčily mívají sklon k nadváze, proto dbejte na správnou výživu.

Nezapomeňte, že činčilám neustále rostou zuby a potřebují mít trvale něco na okus, aby jim zuby nepřerostly (některé pamlsky, větvičky,...). Samozřejmostí je celodenní přístup k čerstvé vodě.

Základní krmivo

Kompletní krmiva pro činčily můžeme rozdělit na směsi a tzv. monokomponentní krmiva, což jsou pelety nebo extrudované granule. Směsi jsou pro činčily zábavnější a přirozenější, ale pokud směs zvíře přebírá a žere jen některé složky , může být jeho krmná dávka nevyvážená. Přebírání řeší monokomponentní krmiva, ve kterých je každý kousek stejný jak vzhledově, tak nutričně. Kvalitní krmivo pro činčily by mělo obsahovat dostatek vlákniny a minimum tuků. Krmiva s obsahem olejnatých semen, sušeného kalorického ovoce a ořechy by nemělo tvořit základ krmné dávky, může být podáváno pouze občas v malých dávkách jako pamlsek.

Seno

Seno je pro činčilu nepostradatelné a měla by ho mít neustále k dispozici. Je bohatým zdrojem vlákniny a podporuje správné trávení. Při koupi dbáme na to, aby bylo seno suché, voňavé a bezprašné. Nejvhodnějším senem pro činčily je luční nebo horské seno s bohatou směsí trav a bylin.

Seno skladujeme na temném a suchém místě bez přímého slunečního svitu – hrozí zapaření, hniloba, plíseň.

Doplňující krmivo a pamlsky

 • Zelenina – je bohatá na minerální látky, vitamíny a vlákninu. Dáváme přednost sušené zelenině, čerstvou zeleninu podáváme v omezeném množství, a to pouze takovou, která nenadýmá. Zeleninu nedáváme přímo z lednice, pozor také na zapařenou, shnilou či plesnivou – tu zvířeti nedáváme nikdy.
 • vhodná zelenina
  • mrkev, salát,…
 • Ovoce – obsahuje hodně cukru a může způsobit vznik cukrovky nebo obezity. Ovoce podáváme jen občas v omezeném množství jako pamlsek. Veškeré ovoce by mělo být bez chemického ošetření – vše raději před podáním řádně omyjeme. Dáváme přednost ovoci sušenému.
 • vhodné ovoce
  • jablka, hrozny,…
 • Bylinky  - obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, ale ve větším množství mohou některé z nich působit zdravotní problémy. Proto je dobré nezkrmovat stále stejné druhy, ale bylinky střídat. Snažte se bylinky sbírat na místech, která nejsou znečištěná. 
 • vhodné bylinky
  • pampelišky, máta, oregano, tymián, …
 • Větve – slouží nejen k obrušování zubů, ale také jako výborná hračka. Navíc obsahují minerální a rostlinné látky, které činčilám prospívají.  Větve můžeme dávat sušené i čerstvé včetně květů, listů i pupenů.
 • vhodné dřeviny
  • větve ovocných stromů, větve břízy, lísky, topolu
 • nevhodné dřeviny
  • bez černý, šeřík, cedr, dub, ořešák
 • jedovaté dřeviny
  • túje, rododendron, jalovec, tis černý, trnovník akát, zlatý déšť
 • Pamlsky – na trhu je k dostání velké množství pamlsků pro činčily. Při jejich výběru sledujte složení a také obsah tuků a cukrů (měl by být co nejmenší), obsah konzervantů a umělých barviv.
  • přírodní – jsou zdravé a zpravidla nejvhodnější, bez obsahu barviv, přidaných cukrů, konzervantů, např. sušená zelenina, bylinky, velice omezeně sušené ovoce
  • ostatní - dobrou volbou jsou extrudované a pečené pamlsky, které většinou obsahují malé množství tuků a cukrů. Nevhodné jsou různé kalorické dropsy, které mohou působit trávicí problémy a nadváhu. 
Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:
KZ Avatar autora Dotaz ohledně činčily 25.10.2020 13:04
Dobrý den, Chci se zeptat na stáří činčily, kterou prodáváte a zda by bylo možné se na ně přijet podívat? Děkuji, Zhukova
Odpovědět
A Avatar autora Dotaz ohledně činčily 7.11.2020 09:11
Dobrý den, činčilky jsou staré minimálně 4měsíce a musí mít určitou váhu.Můžete se na ně podívat na prodejně ve Ždáru nad Sázavou v Kauflandu. S pozdravem Nejlepší seno.